Praca na Śląsku
Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach podaje, że bezrobocie na Śląsku wynosi 3,7%. Liczba osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy regionu wynosi obecnie 69 365. Najwięcej bezrobotnych notuje się w następujących miastach: Sosnowiec, Bytom oraz Częstochowa. Jak podaje Powiatowy Urząd Pracy w Zawierciu, stopa bezrobocia w miejscowości wynosi 6,3%.
Kto zatem może liczyć na zatrudnienie na terenie województwa? Pracodawcy poszukują managerów projektów, specjalistów do spraw administracji, programistów. W wielu zakładach rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę w halach produkcyjnych.
Praca w Zawierciu – dla kogo?
Zawiercie to miasto zaliczane do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Do najważniejszych sektorów gospodarki Śląska należą: przemysł wydobywczy, hutniczy, energetyczny, chemiczny oraz koksowniczy. Jednym z najbardziej znaczących przedsiębiorstw na terenie miejscowości jest spółka Skarbu Państwa CMC Poland Sp. z o. o. czyli Commercial Metals Company. Firma zajmuje się produkcją szyn kolejowych, blach stalowych, prętów i drutów zbrojeniowych. Na stronie przedsiębiorstwa można znaleźć oferty rekrutacyjne na stanowiska specjalisty do spraw technicznych, kierownika laboratorium czy operatora urządzeń walcowniczych.
Ogłoszenia o pracę, zamieszczone na portalu PUP Zawiercie, dotyczą między innymi: specjalisty do spraw administracji, mechanika samochodów osobowych, doradcy techniczno-handlowego, piekarza, kelnera, operatora wprowadzania danych czy doradcy osób niepełnosprawnych.
Zawody deficytowe – powiat zawierciański
Dobrze płatna praca – jak ją znaleźć? Wybierając przyszły zawód, warto sprawdzić, jakie zawody uznawane są za perspektywiczne. Można także skorzystać ze specjalnego portalu internetowego Barometr zawodów, który podaje zawody deficytowe i nadwyżkowe na danym terenie.
Według danych zamieszczonych na stronie www w Zawierciu poszukiwani są przedstawiciele następujących profesji: instruktorzy nauki jazdy, robotnicy czyszczący konstrukcje budowlane, sortowacze odpadów, operatorzy wprowadzania danych, kierowcy autobusów, diagności laboratoryjni, technicy archiwiści, robotnicy pracujący przy przeładunku towarów, specjaliści do spraw udzielania kredytów, spawacze, sprzedawcy na stacji paliw, magazynierzy, elektrycy budowlani, murarze, tynkarze, pielęgniarki, położne, spedytorzy, logistycy, specjaliści do spraw finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych.
Powyższe dane przydadzą się nie tylko młodym ludziom, którzy dopiero wybierają swój przyszły zawód. Długotrwale bezrobotni mogą zastanowić się nad zmianą wyuczonego zawodu. Szkolenia umożliwiające przekwalifikowanie się oraz staże pozwalające zdobyć nowe umiejętności organizowane są przez powiatowe urzędy pracy.